Czym się wyróżnia herbata gruzińska?

Czym się wyróżnia herbata gruzińska?

Liściasta herbata gruzińska to przede wszystkim herbata czarna i zielona ale także herbata biała, żółta, oolong oraz herbaty ziołowe na bazie mięty i tymianku oraz słynne w Gruzji liście borówki czarnej. Herbata z Gruzji, jest jednym z najważniejszych symboli kultury i tradycji tego kraju. Istnieją pewne cechy, które wyróżniają ją na tle innych herbat:

 • Unikalny smak: Liściasta herbata gruzińska charakteryzuje się bogatym smakiem, który jest zarówno wyrazisty, jak i delikatny. Gruzińskie zielone herbaty mają zazwyczaj miodową esencję z nutą prażonego orzecha, a czarne herbaty są znane ze swojej winno-rodzynkowej słodyczy. Gruzińskie herbaty wyróżniają się różnorodnością liści i smaku. Gruzi
 • Idealne warunki uprawy herbaty: Składają się na to: ilość słonecznych dni, żyzna gleba, ilość opadów oraz naturalne nawodnienie plantacji (n.in. górskie strumienie i cieki wodne) oraz temperatur, a także długie i mroźne zimy. Wahania temperatur dnia i nocy powodują wydzielanie się substancji aromatycznych w delikatnych kiełkach. Powolny wzrost ze względu na stan uśpienia tworzy wysoką zawartość polifenoli i nadaje gruzińskim herbatom wyjątkowe właściwości organoleptyczne. Dzięki temu gruzińska herbata wyróżnia się spośród produktów innych krajów. 
 • Naturalne i ekologiczne: W Gruzji istnieją wszystkie warunki do produkcji ekologicznie czystej herbaty. Ze względu na brak chorób roślin, nie używa się pestycydów. 
 • Tradycyjne metody produkcji: Herbata w Gruzji jest wytwarzana głównie w tradycyjny sposób, z uwzględnieniem starożytnych metod uprawy, zbioru i przetwarzania. Wielu producentów nie korzysta z maszyn i wykonuje większość prac ręcznie. W zdecydowanej większości nie dodaje się do herbaty sztucznych aromatów i barwników.
 • Unikalny proces fermentacji: Jedną z cech wyróżniających herbatę gruzińską jest ich unikalny proces fermentacji, który jest czasami dłuższy niż w przypadku innych herbat. To sprawia, że herbata ma głębszy smak i wyrazisty charakter.
 • Wysoka jakość: Herbata gruzińska jest ceniona za wysoką jakość i bogaty smak. Gruzini są dumni ze swojej herbaty i dbają o jej jakość, używając tylko najlepszych liści i przestrzegając starych tradycji w procesie produkcji.
 • Duży wybór smaków i odmian: W Gruzji istnieje wiele odmian herbat, zarówno jednorodnych, jak i mieszanych (tzw. blendy), które oferują różnorodność smaków i aromatów. Gruzini są zaangażowani w eksperymentowanie z różnymi smakami i kompozycjami herbaty.
 • Kultura i tradycja: Herbata gruzińska odgrywa ważną rolę w kulturze i ceremonialnych obrzędów gruzińskich. Picie herbaty jest integralną częścią gościnności i spotkań towarzyskich w Gruzji.
 • Dziko rosnące krzewy: Liściasta herbata gruzińska wyróżnia się na tle innych herbat również ze względu na gruzińskie dziko rosnące krzewy, które są niespotykane na skalę światową. Są to dawne plantacje z czasów sowieckich, które zostały porzucone na 30-50 lat. W tym czasie natura zadbała o rośliny i stworzyła unikalny ekosystem. Gleba jest wzbogacona przez lasy i wodę górską podczas gdy krzewy herbaciane są naturalnie zacienione przez wysokie drzewa. Takie warunki sprawiają, że ta herbata ma wyjątkowy aromat i wyjątkową zawartość substancji chemicznych, nie występujący w innych herbatach z powodu wysokiej zawartości pigmentu z naturalnego zacienienia lasu.
 • Świeże: Gruzja jest najbliżej głównych krajów konsumpcyjnych herbaty w tym Polski, dzięki czemu możliwe jest dostarczanie produktu na rynek z zachowaniem jego aromatu i świeżości, co stanowi wymierną przewagę nad konkurencyjnymi herbatami z innych regionów świata.

 • Cenione na świecie: Zainteresowanie gruzińskimi herbatami, zagraniczne i krajowe, stale rośnie. Dzięki ekologicznej produkcji, herbaty gruzińskie mierzą w wyższą półkę produktową i zyskują coraz większe uznanie na świecie. W roku 1899/1900 gruzińska herbata zdobyła złoty medal na Światowej Wystawie w Paryżu. W 2016 roku dzika czarna herbata zdobyła kilka nagród na Tea Masters Cup International w Seulu za najlepszy aromat, intensywny smak i najlepszy posmak.
  Powrót do blogu